TÄVLINGAR I SMÅLAND
Din rubrik

SMÅLANDSMÄSTERSKAP TRADITIONELLT METE

2013-06-08

EMÅN, ÅRYD

Arrangör:    Njudungsfiskarna, Jönköpingsdistriktet

 

 

SMÅLANDSMÄSTARE:

Individuellt:                       Frank Hjelte Gullringens SFK                5330 gram

Lag:                                    Gullringens SFK                                     17775 gram

 

 

 

HERRSENIOR:

 

1.       Frank Hjelte                Gullringens SFK               5330 gram Smålandsmästare

2.       Fredrik Hejlte             Gullringens SFK               4110 gram

3.       Göran Hjortbäcken    Stångådalens SFK            2710 gram

4.       Leif Carlström            Gullringens SFK               2140 gram

5.       Stefan Mårdahl           Njudungsfiskarna             1655 gram

6.       Kjell Hesselgård          Gullringens SFK               1615 gram

7.       Rolf Emanuelsson       Stångådalens SFK            1035 gram

8.       Mats Åkesson              Stångådalens SFK              925 gram

9.       Håkan Dahlström       Stångådalens SFK              745 gram

10.   Michael Hollstenius     Vrångfalls AFK                  470 gram

11.   Hans Karlsson             Njudungsfiskarna               180 gram

 

HERRVETERAN:

 

1.       Jan Rundqvist             SFK Forellen                     2360 gram

2.       Inge Magnusson          Stångådalens SFK            2330 gram

3.       Roger Carlsson           Emådalens SFK                2215 gram

4.       Hans Olsson                 SFK Forellen                     2005 gram

5.       Bertil Sundberg          Vrångfall AFK                  1805 gram

 

 

ÄLDRE HERRVETERAN:

 

1.       Ivar Evaldsson            SFK Forellen                     1940 gram

2.       Mats Olsson                 SFK Forellen                     1525 gram

3.       Lutz Waldman            Njudungsfiskarna             1520 gram

4.       Stefan Tomasson        Gullringens SFK                 965 gram

5.       Jan – Inge Fick           SFK Forellen                       820 gram

6.       Sten Lundqvist            Njudungsfiskarna               775 gram

7.       Bengt Åke EvaldssonSpöfolket                             665 gram

8.       Kurt Nykvist               Njudungsfiskarna               590 gram

9.       Sten Stridh                  Gullringens SFK                 585 gram

10.   Folke Karlsson            Tenhult SFK                       350 gram

11.   Göte Stridh                  Njudungsfiskarna                   0 gram

 

 

DAMSENIOR:

 

1.       Gun – Inger Hjelte      Gullringens SFK               1735 gram

2.       Jeanette Fick               SFK Forellen                       720 gram

 

 

DAMVETERAN:

 

1.       Maggan Stridh            Gullringens SFK               4885 gram

2.       Britt Bloom                  Tenhult SFK                       655 gram

 

 

ÄLDRE DAMVETERAN:

 

1.       Gull Johansson            Gullringens SFK               3450 gram

2.       Maj Tomasson            Gullringens SFK               1715 gram

3.       Astrid Persson             Aneby SFK                        1520 gram

4.       Ingrid Ahl                    SFK Forellen                       740 gram

5.       Sonja Karlsson            Tenhult SFK                       605 gram

 

 

LAG:

 

1.       GULLRINGENS SFK                                          17775 gram Smålandsmästare

Frank Hjelte                5330 gram

Fredrik Hjelte             4110 gram

Maggan Stridh            4885 gram

Gull Johansson            3450 gram

 

2.       SFK FORELLEN                                                    7830 gram

Jan Rundqvist             2360 gram

Hans Olsson                 2005 gram

Ivar Evaldsson            1940 gram

Mats Olsson                 1525 gram

 

3.       STÅNGÅDALENS SFK                                         7000 gram

Inge Magnusson          2330 gram

Göran Hjortbäcken    2710 gram

Rolf Emanuelsson       1035 gram

Mats Åkesson                925 gram

Din rubrik

Resultatlista

Smålandsmästerskap  18 februari 2012

Sjö: Solaren Arr: Vrångfalls AFK Kalmardistriktet

Herrsenior: 45 startande

1          Anders Milton             Vrångfalls AFK             2828 gr  Smålandsmästare

2          Magnus Hallbeg          Vrångfalls AFK2594 gr

3          Jari Oksanen               Njudungsfiskarna        2548 gr

4          Jonas Back                   Forserums SFK1966 gr

5          Nicklas Bard                Njudungsfiskarna        1610 gr

6          Lennart Johansson      Forserums SFK1556 gr

7          Markus Dahlqvist        Stångådalens SFK        1540 gr

8          Andreas Johansson      Forserums SFK1382 gr

9          Håkan Dahlström        Stångådalens SFK        1302 gr

10        Anders Svahn  Njudungsfiskarna        1274 gr

11        Evert Larsson              Gullringens SFK           1238 gr

12        Anders Karlsson          Njudungsfiskarna        1048 gr

13        Håkan Ottosson           Ingelstad                      972 gr

14        Fredrik Malm  Forserums SFK  964 gr

15        Henrik Björkman         Nässjö SFK                     952 gr

16        Jörgen Karlsson           Ingelstad                       944 gr

17        Lars Gäfert                  Gullringens SFK             922 gr

18        Harri Halme                FK Fenan                        916 gr

19        Alexander Björkman   Nässjö SFK                     870 gr

20        Jimmie Dahlström      Stångådalens SFK          796 gr

21        Lars-Åke Andersson    Nässjö SFK                     786 gr

22        Rolf Emanuelsson       Stångådalens SFK          786 gr

23        Kjell Hesselgård          Gullringens SFK             782 gr

24        Torbjörn Johnsson       Vrångfalls AFK  778 gr

25        Magnus Hallberg        Gullringens SFK             764 gr

26        Bengt-Åke Nilsson       Vrångfalls AFK  718 gr

27        Mikael Wiberg            Aneby SFK                      684 gr

28        Joakim SteindlNjudungsfiskarna          618 gr

29        Nadu PreducicNjudungsfiskarna          528 gr

30        Tomas EdmanEksjö FK                         524 gr

31        Kenneth Edberg          Forserums SFK  520 gr

32        Henrik Bengtsson        SFK Flugan                     506 gr

33        Lennart Lilja                Nässjö SFK                     498 gr

34        Urban IsegrenForserums SFK  496 gr

35        Magnus Karlsson         Stångådalens SFK          486 gr

36        Peter Olsson                Stångådalens SFK          480 gr

37        Hans Lindor                 Njudungsfiskarna          466 gr

38        Frank Hjelte                Gullringens SFK             422 gr

39        Tubbe Lindeborgh       SFK Flugan                     372 gr

40        Mats Åkesson  Stångådalens SFK          290 gr

41        B. Sjöberg                    Njudungsfiskarna          262 gr

42        Marcus JibrellEksö FK                          234 gr

43        Per-Ola Svensson        Forserums SFK  100 gr

44        Kim Preducic               Njudungsfiskarna        ------gr

 

Damsenior: 2 startande

1          Jeanette Fick               SFK Flugan                     568 gr

2          Gun-Inger Hjelte         Gullringens SFK               84 gr

 

 

 

 

Herrveteran: 10 startande

1          Staffan Samuelsson     Stångådalens SFK        1338 gr

2          Sören Gladeling          Stångådalens SFK        1230 gr

3          Micael Glennfalk        Stångådalens sFK        1014 gr

4          Pelle Ernsth                 Forserums SFK1000 gr

5          Lars-Åke Johansson     Forserums SFK  556 gr

6          Sigge Stridh                 Gullringens sFK             496 gr

7          Anders Holmberg        Njudungsfiskarna          362 gr

8          Tommy Birgersson      Njudungsfiskarna          172 gr

9          Bertil sundberg           Vrångfalls AFK    80 gr

10        Carl-Magnus Holmberg          Njudungsfiskarna             ---gr

 

Äldre herrveteran: 19 startande

1          Våge Vibeck                Ingelstad                     2324 gr

2          Dennis Ankarberg       Vrångfalls AFK1344 gr

3          Christer Lindström      Stångådalens SFK        1326 gr

4          Dan Pettersson            Ingelstads SFK1136 gr

5          Michael Stendl            Njudungarna               1070 gr

6          Jan-Åke Fick                Forellen                       1046 gr

7          Arne andersson           Njudungsfiskarna          964 gr

8          Sven-Erik Larsson        Ingelstad                       822 gr

9          Stefan Tomasson         Gullringens SFK             780 gr

10        Knut-Erik Wallertz       Ingelstad                       696 gr

11        Ingemar Andersson     Forserums SFK  606 gr

12        Mats Johansson           Stångådalens SFK          596 gr

13        L. Waldman                 Njudungsfiskarna          572 gr

14        Lars Edman                 Eksjö FK                        428 gr

15        Sten LundqvistNjudungsfiskarna          380 gr

16        Sven-Åke Hagenklint   Forserums SFK  354 gr

17        Knut Linnander            Ingelstad                       218 gr

18        Bo Sandahl                  Aneby SFK                        64 gr

19        Roland Karlsson          Vrångfalls AFK    --- gr

 

Damveteran: 2 startande

1          Maggan Stridh            Gullringens SFK             892 gr

2          SolBritt Sparr              Aneby SFK                      252 gr

 

Äldre damveteran: 4 startande

1          Stina Edman                Eksjö FK                         428 gr

2          May Tomasson            Gullringens SFK             310 gr

3          Astrid PerssonAneby SFK                      166 gr

4          Ulla Sandahl                Aneby SFK                      -----gr

 

Äldre herrjunior:

1          Martin Johansson        SFK Flugan                   1466 gr

 

Yngre herrjunior:

1          Anton Steindl   Njudungsfiskarna          836 gr

2          Edvin Johansson          Aneby SFK                      358 gr

 

 

 

 

 

Smålandsmästare i pimpel 2012 Anders Milton Vrångfalls AFK

Smålandsmästare i lag 2012 Vrångfalls AFK           

           

 

           

Lagtävling:

 

Fyra deltagare med högsta vikt från samma klubb oavsett klass bildar

ett klubblag i Smålandsmästerskapet.

 

 

1          Vrångfalls AFK7544 gr      Anders, Magnus, Dennis,Torbjörn

2          Njudungsfiskarna        6502 gr      Jari, Niklas, Anders, Mikael

3          Forserums SFK5904 gr      Jonas, Lennart, Andreas, Pelle

4          Stångådalens SFK        5434 gr      Markus, Staffan, Christer, Håkan

5          Ingelstad                     5376 gr      Våge, Dan, Håkan, Jörgen

6          Gullringens SFK           3834 gr      Evert, Lars, Maggan, Kjell

7          SFK Flugan                   2912 gr      Martin, Henrik, Jeanette, Tubbe

8          Nässjö SFK                   2608 gr      Henrik, Alexander, Lars-Åke

9          Eksjö FK                       1614 gr      Stina, Lars, Tomas, Marcus

10        Aneby SFK                    1460 gr      Mikael, Edvin, SolBritt, Astrid

11        Forellen                       1046 gr      Jan-Åke

 

           

 

Smålandsmästerskap Pimpel 2011-02-12
Smålandsmästerskap Pimpel
2011-02-12
Nömmen Arr: Eksjö FK, Njudungsfiskarna
HERRSENIOR FÖRENING VIKT
1. Fredrik Ankarberg Stångådalens SFK 5955
2. Andreas Johansson Forserums SFK 4832
3. Åke Blomberg FK Huskvarna 4052
4. Bengt - Åke Nilsson Vrångfalls AFK 3914
5. Alexander Björkman Nässjö SFK 3644
6. Lennart Johansson Forserums SFK 3642
7. Leif Carlström Stångådalens SFK 3530
8. Jonas Back Forserums SFK 3366
9. Peter Olsson Stångådalens SFK 3332
10. Stefan Mårdahl Njudungsfiskarna 3306
11. Fredrik Malm Forserums SFK 3074
12. Stefano Serra SMAFF 2990
13. Mikael Dahl Njudungsfiskarna 2978
14. Urban Isegren Forserums SFK 2966
15. Martin Wennerstrand SMAFF 2788
16. Niklas Wilhelmsson Njudungsfiskarna 2644
17. Christer Adolfsson Nässjö SFK 2556
18. Harri Halme FK Fenan 2532
19. Håkan Ottosson Ingelstad SFK 2482
19. Patrik Rydenståhl Eksjö FK 2482
21. Mikael Tiderman Eksjö FK 2464
22. Jerker Karlsson Eksjö FK 2442
23. Göran Hjortbäcken Stångådalens SFK 2406
24. Mikael Wiberg Aneby SFK 2180
25. Glenn Juthe Forserums SFK 2118
26. Lennart Lilja Nässjö SFK 2102
27. Anders Karlsson Njudungsfiskarna 2046
28. Henrik Bengtsson SFK Flugan 2018
29. Marcus Jibrell Eksjö FK 1984
30. Anders Svahn Njudungsfiskarna 1946
31. Tubbe Lindeborgh SFK Flugan 1892
32. Håkan Dahlström Stångådalens SFK 1750
33. Joakim Steindl Njudungsfiskarna 1716
34. Anton Turesson Tenhult SFK 1690
35. Niklas Bardh Forellen 1626
35. Mats Åkesson Stångådalens SFK 1626
37. Urban Kvick Eksjö FK 1624
38. Hans Linder Njudungsfiskarna 1404
39. Tomas Edman Eksjö FK 1336
40. Bill Sjöberg Njudungsfiskarna 1302
41. Michael Hollstenius Vrångfalls AFK 1174
42. Peter Svensson Tenhult SFK 1172
43. Per Johansson Aneby SFK 1128
44. Rolf Emanuelsson Stångådalens SFK 1026
45. Per - Ola Svensson Forserums SFK 1016
46. Charlie Sandahl Aneby SFK 986
46. Jan Mathson Njudungsfiskarna 986
48. Filip Rylander SMAFF 944
49. Håkan Enlund Forserums SFK 936
50. Rejo Anttila Tenhult SFK 926
51. Hans Magnusson SFK Spöfolket 816
52. Nadu Preducic´  Njudungsfiskarna 796
53. Gunnar Svensson Aneby SFK 740
54. Magnus Karlsson Stångådalens SFK 550
55. Christer Adolfsson Eksjö FK 194
56. Mattias Bragd FK Fenan 154
57. Mats Aronsson Eksjö FK 0
HERRVETERAN
1. Lars - Åke Johansson Forserum SFK 3898
2. Pentti Rytkönen Eksjö FK 2784
3. Arne Hansson Forellen Alvesta 2556
4. Lars - Göran Eriksson Spöfolket 2540
5. Weine Stridh Njudungsfiskarna 2286
6. Bo Larsson Aneby SFK 2136
7. Sven - Åke Hagenklint Forserum SFK 1868
8. Tommy Birgersson Njudungsfiskarna 1776
9. Göran Petersson Ingelstad SFK 1512
10. Carl - Magnus Holmberg Njudungsfiskarna 1504
11. Hans Olsson Forellen  1352
12. Arnold Blomqvist Jönköping SFK 1308
13. Pelle Ernsth Forserum SFK 1262
14. Hans Agnebratt FK Huskvarna 1006
15. Leif Engberg Aneby SFK 996
16. Bo Mauritsson Spöfolket 688
17. Nils - Åke Stålros SFK Flugan 540
18. Petrus Meijers Spöfolket 292
19. Bo Johansson Eksjö FK 0
ÄLDRE HERRVETERAN
1. Stig Dolk Eksjö FK 3982
2. Arne Andersson Eksjö FK 3744
3. Michaell Steindl Njudungsfiskarna 3108
4. Sten Lundqvist Njudungsfiskarna 3066
5. Elvir Nilsson Eksjö FK 3028
6. Mats Johansson Stångådalens SFK 2856
7. Eric Wackt Tenhult SFK 2656
8. Gunnar Dolk Eksjö FK 2648
9. Jan - Inge Fick Forellen 2544
10. Folke Karlsson Eksjö FK 2032
11. Stefan Ahl Spöfolket 2030
12. Lars Edman Eksjö FK 1976
13. Janne Hagström Jönköping SFK 1972
14. Dan Pettersson Ingelstad SFK 1948
15. Olof Nordgren Forellen 1870
16. Bo Sandahl Aneby SFK 1840
17. Ingemar Andersson Forserum SFK 1590
18. Våge Vibeck Ingelstad SFK 1558
19. Bernt Bernhardsson Tenhult SFK 1404
20. Leif Petersson Nässjö SFK 1274
21. Göte Strid Njudungsfiskarna 1222
22. Antero Uvsikangas Fk Fenan 1220
23. Knut - Erik Wallertz Ingelstad SFK 1212
24. Janne Augustsson Tenhult SFK 1144
25. Lutz Waldmann Njudungsfiskarna 1118
26. Sven Jönsson Nässjö SFK 1074
27. Mats Olsson Forellen 938
28. Rolf Karlsson Forellen 932
29. Rohney Pettersson Ingelstad SFK 928
30. Vesa Partti Nässjö SFK 912
31. Kent Seve´n Eksjö FK 882
32. Knut Linander Ingelstad SFK 724
33. Christer Erixon Forellen 716
34. Folke Karlsson Tenhult SFK 572
35. Christer Palm Nässjö SFK 48
ÄLDRE HERRJUNIOR
1. Martin Johansson SFK Flugan 1392
2. Kim Preducic´ Njudungsfiskarna 1370
YNGRE HERRJUNIOR
1. Fredrik Svensson Tenhult SFK 1830
2. Edvin Johansson Aneby SFK 1598
3. Markus Klasson Tenhult SFK 1156
4. Fredrik Olsson Aneby SFK 342
5. Linus Karlsson SFK Flugan 310
6. Teodor Edvinsson SFK Flugan 156
DAMSENIOR
1. Catharina Skirby Stångådalens SFK 2944
2. Jeanette Fick Forellen  1072
DAMVETERAN
1. Lilian Johansson Forserum SFK 2208
2. Britt Bloom Tenhult SFK 980
3. Stina Edman Eksjö FK 662
4. Solbritt Sparr Aneby SFK 460
ÄLDRE DAMVETERAN
1. Astrid Persson Aneby SFK 1600
2. Karin Olofsson Eksjö FK 796
3. Sonja Karlsson Tenhult SFK 758
4. Ulla Sandahl Aneby SFK 708
5. Gunnel Karlsson Forellen 478
6. Ingrid Ahl SFK Spöfolket 42
YNGRE DAMJUNIOR
1. Katherine Olsson Aneby SFK 1566
KNATTE
1. Anton Steindl Njudungsfiskarna 1408
2. Albin Adolfsson Eksjö FK 344
SMÅLANDSMÄSTARE INDIVIDUELLT 2011 INTECKNING I VANDRINGSPRIS
FREDRIK ANKARBERG STÅNGÅDALENS SFK 5955
SMÅLANDSMÄSTARE LAG 2011 INTECKNING I VANDRINGSPRIS
STÅNGÅDALENS SFK
Fredrik Ankarberg 5955
Leif Carlström 3530
Peter Olsson 3332
Catarina Skirby 2944
15761
Resultat från Smålandsmästerskap
 

Smålandsmästerskap i mete 2008-06-14

I Stångån vid Stång

Arrangör Gullringens SFK

Herrsenior:

1 Lars- Åke Johansson Forserum 4030gr.

2 Henrik Hamringer Nässjö SFK 3972

3 Håkan Karlsson Stångådalens SFK 3291

4 Fredrik Hjelte Gullringens SFK 3106

5 Kjell Hesselgård Gullringens SFK 2715

6 Tommy Johansson Nässjö SFK 2503

7 Alexander Björkman Nässjö SFK 2078

8 Janne Gustafsson Stångådalens SFK 1338

9 Mikael Wiberg Aneby SFK 1285

10 Frank Hjelte Gullringens SFK 1111

11 Mats Åkesson Stångådalens SFK 1011

12 Anders Milton Vrångfalls AFK 934

13 Inge Magnusson Gullringens SFK 871

14 Michael Holstenius Vrångfalls AFK 858

15 Rolf Emanuelsson Stångådalens SFK 739

Damsenior:

1 Gun-Inger Hjelte Gullringens SFK 2604

2 Solbritt Sparr Aneby SFK 1310

3 Elisabeth Holmer Emådalens SFK 938

Herrveteran:

1 Sten Stridh Gullringens SFK 1859

2 Inge Adamsson SFK Firren 1607

3 Roland Karlsson Vrångfalls AFK 1167

4 Bertil Sundberg Vrångfalls AFK 944

5 Bo Claesson Stångådalens SFK 903

6 Ivan Lind Gullringens SFK 513

7 Per-Inge Andersén Stångådalens SFK 430

Damveteran:

1 Inger Skirby SFK Kroken 1695 (16 fisk)

2 Monica Gustavsson SFK Kroken 1695 (15 fisk)

3 Inger Karlsson SFK Kroken 1326

4 Maggan Stridh Gullringens SFK 675

5 Ulla Palmér Emådalens SFK 450

Äldre Herrveteran:

1 Åke Johansson SFK Kroken 2274

2 Annar Hanssen SFK Kroken 1899

3 Vimar Sjölin Gullringens SFK 1778

4 Sten Nordström Fenan Ryd 1432

5 Arne Ahlgren Emådalens SFK 1107

6 Lars Skirby SFK Kroken 1097

7 Sören Olofsson SMAFF 787

8 Arne Mattsson AFK Borren 652

9 Tage Karlsson SFK Kroken 642

10 Stefan Tomasson Gullringens SFK 433

11 Kurt Nilsson Emådalens SFK 77

Äldre Damveteran:

1 May Tomasson Gullringens SFK 1636

2 Karin Olofsson SMAFF 1322

3 Lisbeth Nordström Fenan Ryd 902

4 Solveig Sjölin Gullringens SFK 853

5 Astrid Persson Aneby SFK 535

6 Berit Tejland SMAFF 292

Äldre Herrjunior:

1 Andreas Johansson Forserum 2275

Yngre Herrjunior:

1 Tommy Sundberg Vrångfalls AFK 446

 

 

Lag:

  • Gullringens SFK 10284
  • Fredrik Hjelte, Kjell Hesselgård, Gun-Inger Hjelte, Sten Stridh

  • Nässjö SFK 8553
  • Henrik Hamringer, Tommy Johansson, Alexander Björkman

  • SFK Kroken 7563
  • Åke Johansson, Annar Hanssen, Inger Skirby, Monica Gustavsson

    4 Stångådalens SFK 6543

    Håkan Karlsson, Janne Gustafsson, Mats Åkesson, Bo Claesson

    5 Forserum 6305

    Lars- Åke Johansson, Andreas Johansson

    6 Vrångfalls AFK 3903

    Roland Karlsson, Bertil Sundberg, Anders Milton, Micael Holstenius,

    7 Aneby SFK 3130

    Mikael Wiberg, Solbritt Sparr, Astrid Persson

    8 Emådalens SFK 2572

    Arne Ahlgren, Elisabeth Holmer, Ulla Palmér, Kurt Nilsson