Pimpel 2022

DM Serie Pimpel 2022 Sammanställning/Slutresultat

    Sportfiskarna Jönköping          
        Sammanställning DM-serie Pimpel            
    Slutresultat efter 3 deltävligar 2 bästa räknas      
                     
    2022                
                     
25% till SM 7 st                
            Plac Plac Plac Totalt  
Hsen Namn   Medl.nr Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Stefan Wängstre   1393727 Eksjö FK   1 1   2  
2 Jonas Back   178383 Forserum SFK   2 2 1 3  
3 Andreas Johansson   170614 Forserum SFK   6 4 2 6  
4 Robert Petersson   2088281 Forserum SFK   3 3 9 6  
5 Glenn Juthe Svensson   1103001 Forserum SFK   10 5 6 11  
6 Daniel Näsström   2363859 Forserum SFK   9 14 4 13  
7 Fredrik Malm   225856 Forserum SFK   14 9 5 14  
8 Mats Aronsson   17652 Eksjö FK   8 7 12 15  
9 Jerker Karlsson   1394410 Eksjö FK   5 11 18 16  
10 Alexander Björkman   222075 Forserum SFK   4 13 14 17  
11 Simon Lago   2163443 Tenhult SFK   13 8 16 21  
12 Simon Andersson   2281182 Forserum SFK   11 10 15 21  
13 Mikael Wiberg   232127 Forserum SFK   12 12 10 22  
14 Niklas Klaar   224838 Tranås SF     6 17 23  
15 Tal Hirsh   2162916 Tenhult SFK   16   7 23  
16 Joacim Bertilsson   116294 Forserum SFK   17 20 8 25  
17 Stefan Ekberg   2281222 Tenhult SFK   15 18 11 26  
18 Erik Albrechtsen   1409481 Forserum SFK     15 13 28  
19 Per Johansson   2056104 Tenhult SFK 18 16   34  
20 Mikael Tavaz   1001684 Höglandsfiskarna     21 19 40  
21 Christer Wennerholm   2281373         3    
22 Jörgen Johansson   10314 FK Fenan   7        
23 Lars-Åke Andersson   225993 Nässjö SFK     17      
24 Fredrik Johansson   1835354 Höglandsfiskarna     19      
25 Mikael Franzén   229205 Höglandsfiskarna   19        
26 Kristian Wallin     Höglandsfiskarna       20    
27                    
28                    
29                    
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
25% tillSM 5 st       Plac Plac Plac Totalt  
Hvet Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Janne Lago   1817709 Tenhult SFK   2 2 5 4  
2 Lars Lind   2023872 Höglandsfiskarna   20 3 2 5  
3 Tommy Johansson   1030139 Forserum SFK   13 6 1 7  
4 Lennnart Johansson   19156 Forserum SFK   6 5 3 8  
5 Lars - Åke Johansson   23440 Forserum SFK   8 1 15 9  
6 Björn Johansson   2162914 Tenhult SFK   5 10 4 9  
7 Mats Näsström   230786 Forserum SFK   3 12 8 11  
8 Tomas Stenvall   206795 Tenhult SFK   9 7 6 13  
9 Joakim Hultberg   2318428 Forserum SFK   14 4 10 14  
10 Pelle Ernsth   2162914 Forserum SFK   7 9 7 14  
11 Göran Larsson   48096 FK Fenan   1 15   16  
12 Tony Sandgren   2162950 Höglandsfiskarna   4 13 14 17  
13 Christer Pantzar   1409408 Höglandsfiskarna   15 11 12 23 5854
14 Peter Svensson   239555 Tenhult SFK   12 16 11 23 3396
15 Lennart Lilja   206795 Forserum SFK   16 8 16 24  
16 Christer Adolfsson   28364 Forserum SFK   11 14 13 24  
17 Reijo Anttila   96434 Tenhult SFK   17 17 9 26  
18 Alf Johansson   1587955 Tenhult SFK   10 18   28  
19 Kjell Johansson   2043567 FK Fenan   18        
20                    
21                    
22                    
23                    
24                    
                     
                     
                     
25% tillSM 3 st       Plac Plac Plac Totalt  
ÄHvet Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Arnold Blomqvist   1037464 Jönköping SFK   3 1 1 2  
2 Kent Sevén   239653 Eksjö FK   1 2 2 3  
3 Bernt Bernhardsson   216979 Tenhult SFK   2 4   6  
4 Ingemar Andersson   96703 Forserum SFK   4 3 4 7  
5 Anatolij Tabäck   1403443     5 5 3 8  
6                    
7                    
8                    
9                    
10                    
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
25% till SM 2 st       Plac Plac Plac Totalt  
Dvet Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Lilian Johansson   234401 Forserum SFK   1 2 1 2  
2 Anya Carlsson   2162933 Tenhult SFK   2 1 2 3  
3                    
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                                                                    
25% till SM 1 st       Plac Plac Plac Totalt  
ÄDvet Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Astrid Persson   206816 Aneby SFK   1 1 1 2  
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
25% till SM 1 st       Plac Plac Plac Totalt  
DS Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Katherine Olsson   216489 Forserum SFK   1 1   2  
                     
                     
                     
                     
50 % till SM   1 st       Plac Plac Plac Totalt  
YHJ Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Milton Sparr   2370375 Tenhult SFK   2 1   3  
2 Theodor Strömberg   2164559 Jönköping SFK   1        
                     
                     
                     
30% tilll SM   0 st       Plac Plac Plac Totalt  
ÄHJ Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultsjön 2 tävl  
1 Herman Thor   2203933     1        
                     
                     
                     
100% till SM 2 st       Plac Plac Plac Total  
ÄDJ Namn     Klubb   Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Alma Ekberg   2281222-2 Tenhult SFK       1   856
2 Elsa Ekberg   2281222-1 Tenhult SFK   1       410
                     
                     
                     
                     
                     
    Sportfiskarna Jönköping          
        Sammanställning DM-serie Pimpel            
        LAG            
        2022            
                     
                     
25% till SM  2 st       Plac Plac Plac Totalt  
Hsen Klubb         Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Forserum SFK 1       3 1 1 2  
2 Eksjö FK         1 2 6 3  
3 Forserum SFk 3       2 4 4 6  
4 Forserum SFK 2       6 3 3 6  
5 Tenhult SFK       5 5 2 7  
6 FK Fenan         4 7   11  
7 Tenhult SFK 2       7 6 5 11  
                     
                     
                     
                     
                     
                     
25%  till SM 1 st       Plac Plac Plac Totalt  
Hvet Klubb         Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Forserum SFK 1       2 1 1 2  
2 Forserum SFK 3       1 3 4 4  
3 Forserum SFK 2         3 2 3 5  
4 Tenhult SFK       4 4 2 6  
                     
                     
                     
                     
                     
                                               
25% till SM         Plac Plac Plac Totalt  
DS Klubb 1 st       Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Forserum SFK         1 1 1 2  
                     
                     
50% till SM   1 st       Plac Plac Plac Totalt  
YHJ Klubb         Rosjön Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Tenhult SFK         1 1   2  
                     
                     
25% till SM   1 st       Plac Plac Plac Totalt  
ÄDJ Klubb         Rosjön  Raklången Älmeshultasjön 2 tävl  
1 Tenhult SFK         1   1 2  

DM 3 Pimpel 2022

  DM 3    
  2022-02-13    
  Älmeshultasjön Arr: Distriktets pimpelkommitté
       
  HERRSENIOR FÖRENING VIKT
1. Jonas Back Forserum SFK 5694
2. Andreas Johansson Forserum SFK 4970
3. Christer Wennerholm   4792
4. Daniel Näsström Forserum SFK 3158
5. Fredrik Malm Forserum SFK 3106
6. Glenn Juthe Svensson Forserum SFK 2380
7. Tal Hirsh Tenhult SFK 2360
8. Joacim Bertilsson Forserum SFK 2076
9. Robert Petersson Forserum SFK 1852
10. Mikael Wiberg Forserum SFK 1686
11. Stefan Ekberg Tenhult SFK 1614
12. Mats Aronsson Eksjö FK 1600
13. Erik Albrechtsen Forserum SFK 1478
14. Alexander Björkman Forserum SFK 1360
15. Simon Andersson Forserum SFK 1216
16. Simon Lago Tenhult SFK 1030
17. Niklas Klaar Tranås SF 946
18. Jerker Karlsson Eksjö FK 720
19. Mikael Tavaz Höglandsfiskarna 610
20. Kristian Wallin Höglandsfiskarna 84
       
       
       
  HERRVETERAN    
1. Tommy Johansson Forserum SFK 4742
2. Lars Lind Höglandsfiskarna 3168
3. Lennart Johansson Forserum SFK 2846
4. Björn Johansson Tenhult SFK 2684
5. Janne Lago Tenhult SFK 2528
6. Tomas Stenvall Tenhult SFK 2066
7. Pelle Ernsth Forserum SFK 2002
8. Mats Näsström Forserum SFK 1994
9. Reijo Anttila Tenhult SFK 1908
10. Joachim Hultberg Forserum SFK 1664
11. Peter Svensson Tenhult SFK 1566
12. Christer Pantzar Höglandsfiskarna 1464
13. Christer Adolfsson Forserum SFK 1436
14. Tony Sandgren Höglandsfiskarna 1354
15. Lars - Åke Johansson Forserum SFK 930
16. Lennart Lilja Forserum SFK 422
       
       
       
  ÄLDRE HERRVETERAN  
1. Arnold Blomqvist   2114
2. Kent Sevén Eksjö FK 1544
3. Anatolij Tabäck Nässjö SFK 542
4. Ingemar Andersson Forserum SFK 472
       
       
  ÄLDRE DAMVETERAN    
1. Astrid Persson Aneby SFK 1206
       
       
  DAMVETERAN    
1. Lilian Johansson Forserum SFK 1462
2. Anya Carlsson Tenhult SFK 1436
       
       
       
  ÄLDRE DAMJUNIOR    
1. Alma Ekberg Tenhult SFK 856
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
  LAGTÄVLING    
  Herr Senior    
1. Forserum 1 Back, Malm, Johansson 13770
2. Tenhult SFK Lago,Lago,Hirsch 5918
3.  Forserum 2 Simon A, Mikael, Glen 5282
4. Forserum 3 Erik, Robert, Alexander 4690
5. Tenhult SFK 2 Ekberg, Stenvall 3680
6. Eksjö FK Mats, Jerker 2320
       
       
       
       
       
  Herrveteran    
1. Forserum 1 Pelle, L - Å, Tommy 7674
2. Tenhult  Peter, Alf, Rejo 6158
3. Forserum 2 Lennart, Jocke, Lennart 4932
4. Forserum 3 Pantzar, Näsström, Sandgren 4812
       
       
       
  Damsenior    
1. Forserum Lilian, Anya 2898
       
       
       
       
  Äldre Damjunior    
1. Tenhult SFK Alma 856

DM 2 Pimpel 2022

  DM 2    
  2022-01-23    
  Raklången Arr: Distriktets pimpelkommitté
       
  HERRSENIOR FÖRENING VIKT
1. Stefan Wängstre Eksjö FK 11835
2. Jonas Back Forserum SFK 8690
3. Robert Petersson Forserum SFK 8105
4. Andreas Johansson Forserum SFK 7285
5. Glenn Juthe Svensson Forserum SFK 7120
6. Niklas Klaar Tranås SF 4758
7. Mats Aronsson Eksjö FK 4372
8. Simon Lago Tenhult SFK 4360
9. Fredrik Malm Forserum SFK 4344
10. Simon Andersson Forserum SFK 4130
11. Jerker Karlsson Eksjö FK 4076
12. Mikael Wiberg Forserum SFK 3786
13. Alexander Björkman Forserum SFK 3650
14. Daniel Näsström Forserum SFK 2976
15. Erik Albrechtsen Forserum SFK 2556
16. Per Johansson Tenhult SFK 2336
17. Lars - Åke Andersson Nässjö SFK 1836
18. Stefan Ekberg Tenhult SFK 1566
19. Fredrik Johansson Höglandsfiskarna 1520
20. Joacim Bertilsson Forserum SFK 1274
21. Mikael Tavaz Höglandsfiskarna 802
       
       
  HERRVETERAN    
1. Lars - Åke Johansson Forserum SFK 8370
2. Janne Lago Tenhult SFK 6705
3. Lars Lind Höglandsfiskarna 5280
4. Joachim Hultberg Forserum SFK 5002
5. Lennart Johansson Forserum SFK 4934
6. Tommy Johansson Forserum SFK 4928
7. Tomas Stenvall Tenhult SFK 4926
8. Lennart Lilja Forserum SFK 4868
9. Pelle Ernsth Forserum SFK 4842
10. Björn Johansson Tenhult SFK 4446
11. Christer Pantzar Höglandsfiskarna 4390
12. Mats Näsström Forserum SFK 3948
13. Tony Sandgren Höglandsfiskarna 2732
14. Christer Adolfsson Forserum SFK 2656
15. Göran Larsson FK Fenan 2214
16. Peter Svensson Tenhult SFK 2098
17. Reijo Anttila Tenhult SFK 1242
18. Alf Johansson Tenhult SFK 1184
       
  ÄLDRE HERRVETERAN  
1. Arnold Blomqvist   4416
2. Kent Sevén Eksjö FK 3374
3. Ingemar Andersson Forserum SFK 3058
4. Bernt Bernhardsson Tenhult SFK 1332
5. Anatolij Tabäck Nässjö SFK 234
       
  ÄLDRE DAMVETERAN    
1. Astrid Persson Aneby SFK 492
       
       
  DAMVETERAN    
1. Anya Carlsson Tenhult SFK 1660
2. Lilian Johansson Forserum SFK 1282
       
       
  DAMSENIOR    
1. Katherine Olsson Forserum SFK 2032
       
       
       
       
  YNGRE HERRJUNIOR    
1. Milton Sparr Tenhult SFK 884
       
       
       
       
       
       
       
       
  LAGTÄVLING    
  Herr Senior    
1. Forserum 1 Back, Malm, Johansson 20319
2. Eksjö FK Mats, Stefan, Jerker 20283
3.  Forserum 2 Simon A, Mikael, Glen 15036
4. Forserum 3 Erik, Robert, Alexander 14356
5. Tenhult SFK Lago,Lago,Johansson 13401
6. Tenhult SFK 2 Ekberg, Stenvall, Bernhard 7824
7. FK Fenan Göran, Jörgen, Kjell 2214
       
       
       
       
  Herrveteran    
1. Forserum 1 Pelle, L - Å, Tommy 18140
2. Forserum 2 Lennart, Jocke, Lennart 14804
3. Forserum 3 Pantzar, Näsström, Sandgren 11070
4. Tenhult  Peter, Alf, Rejo 4524
       
       
       
  Damsenior    
1. Forserum Lilian, Anya, Katrin 4974
       
  Yngre Herrjunior    
1. Tenhult SFK Milton 884
       

DM 1 Pimpel 2022

DM 1    
2022-01-16    
Rosjön Arr: Distriktets pimpelkommitté
     
HERRSENIOR FÖRENING VIKT
Stefan Wängstre Eksjö FK 5638
Jonas Back Forserum SFK 4692
Robert Petersson Forserum SFK 4006
Alexander Björkman Forserum SFK 3994
Jerker Karlsson Eksjö FK 3366
Andreas Johansson Forserum SFK 3172
Jörgen Johansson FK Fenan 2260
Mats Aronsson Eksjö FK 2148
Daniel Näsström Forserum SFK 2076
Glenn Juthe Svensson Forserum SFK 1922
Simon Andersson Forserum SFK 1527
Mikael Wiberg Forserum SFK 1486
Simon Laago Tenhult SFK 1418
Fredrik Malm Forserum SFK 1380
Stefan Ekberg Tenhult SFK 1338
Tal Hirsh Tenhult SFK 1196
Joacim Bertilsson Forserum SFK 702
Per Johansson Tenhult SFK 486
Mikeal Franzén Höglandsfiskarna 200
     
     
     
     
HERRVETERAN    
Göran Larsson FK Fenan 3634
Janne Lago Tenhult SFK 3184
Mats Näsström Forserum SFK 3144
Tony Sandgren Höglandsfiskarna 2568
Björn Johansson Tenhult SFK 2518
Lennart Johansson Forserum SFK 2342
Pelle Ernsth Forserum SFK 2332
Lars - Åke Johansson Forserum SFK 2190
Tomas Stenvall Tenhult SFK 1942
Alf Johansson Tenhult SFK 1926
Christer Adolfsson Forserum SFK 1878
Peter Svensson Tenhult SFK 1830
Tommy Johansson Forserum SFK 1828
Joachim Hultberg Forserum SFK 1478
Christer Pantzar Höglandsfiskarna 1412
Lennart Lilja Forserum SFK 1310
Reijo Anttila Tenhult SFK 1080
Kjell Johansson FK Fenan 202
     
ÄLDRE HERRVETERAN  
Kent Sevén Eksjö FK 1712
Bernt Bernhardsson Tenhult SFK 1116
Arnold Blomqvist   994
Ingemar Andersson Forserum SFK 830
Anatolij Tabäck   180
     
ÄLDRE DAMVETERAN    
Astrid Persson Aneby SFK 260
     
     
DAMVETERAN    
Lilian Johansson Forserum SFK 1742
Anya Carlsson Tenhult SFK 1012
     
     
DAMSENIOR    
Katherine Olsson Forserum SFK 1931
     
ÄLDRE DAMJUNIOR    
Elsa Ekberg Tenhult SFK 410
     
YNGRE HERRJUNIOR    
Theodore Strömberg   298
Milton Sparr   107
     
     
     
ÄLDRE HERRJUNIOR    
Herman Thor   926
     
     
LAGTÄVLING    
Herr Senior    
Eksjö FK Mats, Stefan, Jerker 11152
Forserum 3 Daniel, Robert, Alexander 10076
Forserum 1 Back, Malm, Johansson 9244
FK Fenan Göran, Jörgen, Kjell 6096
Tenhult SFK Lago,Lago,Johansson 5088
Forserum 2 Simon A, Mikael, Glen 4935
Tenhult SFK 2 Ekberg, Stenvall, Bernhard 4396
     
     
     
     
Herrveteran    
Forserum 3 Pantzar, Näsström, Sandgren 7124
Forserum 1 Pelle, L - Å, Tommy 6350
Forserum 2 Lennart, Jocke, Lennart 5130
Tenhult  Peter, Alf, Rejo 4836
     
     
     
Damsenior    
Forserum Lilian, Anya, Katrin 4685
     
Yngre Herrjunior    
Tenhult SFK Milton 107
     
Äldre Damjunior    
Tenhult SFK Elsa 410